Umiejętności językowe są obecnie jednymi z najbardziej przydatnych kompetencji we współczesnym świecie. Pomagają w rozpoczęciu owocnej kariery zawodowej, ułatwiają poznawanie i zrozumienie obcych kultur, nawiązanie nowych znajomości. Jak nauczyć się języka obcego samodzielnie zwalczając słomiany zapał?
Samodzielna nauka wymaga dużej samodyscypliny i samozaparcia. Świadomość braku osoby, która nadzorowałaby proces uczenia się, a także dostępna oferta różnorodnych rozrywek nie sprzyja edukacji na własną rękę. Jak więc rozpocząć zdobywanie umiejętności językowych i wytrwać w postanowieniu nauki do końca?
5 praktycznych porad:
- Zacznij od swojego hobby. Zastanów się jaka dziedzina wiedzy najbardziej Cię interesuje, co lubisz robić w wolnym czasie. Może fascynuje Cię fotografia albo motoryzacja? Zacznij więc od nauki słówek związanych z danym, interesującym cię zagadnieniem. Stopniowo, przyswajając słówka z danej branży mimochodem zaczniesz się uczyć także innych, sięgniesz po fachową literaturę itd.
- Ucz się na różne sposoby. Nauka języka obcego nie musi dziś ograniczać się do siedzenia nad książką ze słownikiem w ręku. Edukacja online stała się obecnie niezwykle popularna i daje ogromne możliwości. W sieci istnieje bardzo duża ilość platform umożliwiających naukę języków obcych i to zupełnie za darmo, bez wychodzenia z domu. Mając do dyspozycji komputer z dostępem do Internetu można o dowolnej porze dnia korzystać z darmowych kursów internetowych. Twórcy ćwiczeń starają się uwzględnić najważniejsze kwestie takie jak nauka słówek czy wymowa. Warto sprawdzić jakie możliwości mają poszczególne platformy. Wśród nich bowiem można znaleźć takie, które pozwalają na uruchomienie wewnętrznego sytemu motywacyjnego, który przykładowo będzie przypominał o niewykonanym zadaniu.
- Ustal codziennie ile materiału chcesz przyswoić. Każdego dnia przygotuj sobie listę ćwiczeń/słówek, które chciałbyś wykonać/przyswoić. Dąż do tego, by wszystkie punkty na liście zostały wykonane. Nie zaczynaj nowej partii materiału jeśli czujesz, że nie przyswoiłeś jeszcze starej. Pamiętaj, by nie obciążać się zbyt dużą ilością materiału do opanowania na raz. Siedzenie przez kilka godzin nad zadaniami może Cię bardzo znużyć, a dodatkowo taka nauka jest nieefektywna- zarządzaj sobie przerwy, liczy się systematyczność w nauce.
- Spisz korzyści, jakie przyniesie ci możliwość płynnego władania danym językiem. Może będziesz mieć szanse na lepszą pracę? Może ciekawy wyjazd za granicę? Ważne, byś spisał na kartce dlaczego chcesz nauczyć się tego języka, by w chwilach zwątpienia móc sięgnąć po tę listę i zyskać dodatkową dawkę motywacji.
- Powiedz znajomym, rodzinie, że postanowiłeś nauczyć się języka obcego. Może wydawać się, że to błahostka, ale zazwyczaj pozwala to skutecznie zmobilizować do pracy. Z natury bowiem chcemy być postrzegani jako osoby konsekwentne, które jeśli coś postanowią to zrealizują. Dyskomfort niewątpliwie będzie wzbudzać sama myśl o tym, że może kiedyś trzeba będzie się przyznać do porażki i rezygnacji z działań z powodu lenistwa.
Te kilka uniwersalnych rad dotyczących samodzielnej nauki języków obcych warto uzupełnić jeszcze o inne, własne. Na początek można spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie: co dla mnie będzie najskuteczniejsze? Może warto nawiązać kontakt z osobą spoza granicy kraju i na zasadzie wymiany wiedzy wzajemnie się edukować? A może namówić przyjaciółkę albo partnera, by także rozpoczęli naukę języka i konfrontować wiedzę, którą udało się nabyć? Możliwości jest wiele. Stosuj te metody, które będą skuteczne dla Ciebie!
