Co do tego, że trzeba się szkolić nikt nie ma już dziś wątpliwości. W każdej dziedzinie wiedzy i w każdej branży pojawiają się nowe odkrycia, nowe możliwości rozwoju. Aby utrzymać się na rynku pracy trzeba na bieżąco aktualizować swoją dotychczasową wiedzę. Wśród pojawiających się ofert szkoleń są również te darmowe.
Wiele osób wychodzi z założenia, że jeśli ktoś oferuje szkolenie za darmo to nie warto zwracać na nie uwagi. Brak ponoszenia kosztów finansowych za usługi niektórzy kojarzą od razu z niską jakością przekazywanej wiedzy, a w związku z tym niewielką ich przydatnością. Takie myślenie jest oczywiście błędne. Fakt, że szkolenie jest bezpłatne nie oznacza, że nikt nie chciał go wykupić. Skąd pieniądze na szkolenia darmowe?
Fundusze EFS
Bardzo często bezpłatne kursy są dofinansowane z funduszy unijnych. Podstawowe środki, które można uzyskać na przeprowadzenie szkolenia pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu Kapitał Ludzki. Program ten koncentruje się przede wszystkim na takich obszarach działalności jak edukacja, zatrudnienie, integracja społeczna czy rozwój pracowników i przedsiębiorstw. W ramach programu realizowane są różne projekty mające na celu sprawny rozwój zasobów ludzkich. W ramach programu można uczestniczyć w bezpłatnych szkoleniach, warsztatach czy konferencjach. W dofinansowanych szkoleniach mogą wziąć udział osoby indywidualne, bezrobotne, a także przedsiębiorcy. Można uzyskać środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, a także praktycznie ,,po kosztach” wyszkolić pracowników swojej firmy. O ustaleniu finansowania danego szkolenia tj. czy jest ono płatne czy nie decyduje Polska Agencja Przedsiębiorczości. Największą popularnością cieszą się szkolenia językowe, kursy obsługi programów komputerowych czy szkolenia z zakresu umiejętności miękkich, które są właściwie szkoleniami uniwersalnymi potrzebnymi w każdym zawodzie, bez względu na wiek i pełnione obowiązki.
Szkolenia dobrą metodą promocji
Częstym powodem organizacji bezpłatnych szkoleń jest promocja przedsiębiorstw. Przeprowadzenie darmowego szkolenia przez firmę jest inwestycją, która zwróci się w przyszłości. Dzięki takim szkoleniom można promować swoją markę, produkty i usługi. Organizowane są zarówno szkolenia stacjonarne jak i on-line, choć liczba tych w sieci jest zdecydowanie większa. Firmy często decydują się na przeprowadzenie akcji promocyjnej, w ramach której organizowane są bezpłatne szkolenia w celu:
- uzyskania większego rozgłosu oraz dobrych opinii (na początku prowadzenia swojej działalności)
- zwiększenia liczby zainteresowanych konkretnym produktem/usługą w swojej ofercie, która albo jest nowa albo mało popularna
- zaprezentowania próbki swoich możliwości, a dzięki temu zdobycia potencjalnych klientów usług/produktów płatnych
Aby taka strategia mogła przynieść oczekiwane rezultaty konieczne jest, by darmowy produkt czy usługa były wartościowe. Dzięki temu można zyskać szacunek, w przeciwnym razie takie działanie będzie bardziej szkodliwe niż pomocne.
Aktywność w trakcie studiów
O korzystaniu z różnego typu możliwości darmowego pogłębiania swojej wiedzy i zdobywania umiejętności warto pomyśleć już na studiach. Bezpłatne warsztaty, konferencje, szkolenia często organizowane są na uczelniach wyższych i zazwyczaj mają one charakter otwarty. W ich trakcie poruszane są różnorodne problemy, także te związane z szansami na odnalezienie się na rynku pracy. W obrębie działania uczelni, a także poza nią często organizowane są ponadto targi pracy, w trakcie których można spotkać się z przedsiębiorcami, porozmawiać z nimi, otrzymać odpowiedzi na nurtujące pytania związane z procesem rekrutacji oraz wymaganiami.
Co roku odbywają się setki darmowych szkoleń, kursów, konferencji, warsztatów, targów. Organizują je agencje rozwoju regionalnego, urzędy pracy, różnego typu firmy, uczelnie wyższe. Wśród proponowanych szkoleń na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Warto z nich skorzystać, gdyż często jest to niepowtarzalna okazja na zdobycie nowych, przydatnych kwalifikacji bez ponoszenia żadnych kosztów. Dodatkowo decydując się na szkolenia stacjonarne można poznać wielu ciekawych ludzi i nawiązać z nimi trwałe relacje.
